INTERCONNECTED
Местоположение: СУ “Димчо Дебелянов”, гр. Варна
Година: 2022
Проектът за изграждане на STEM среда в СУ „Димчо Дебелянов“ е визия, чрез която училището с 65-годишна история планира да надгради и цялостно преобрази втория етаж от западното крило на сградата си. Новият STEM център ще е пространство, където всеки един ученик ще може да намери вдъхновение, добие знания и срещне, в лицето на връстници и преподаватели, съмишленици по пътя на своето израстване през крепките години на училищното си образование.
Комбинацията от съседни и взаимосвързани пространства създава среда, в която учениците да изследват идеи в различни режими, преминавайки през процеси на активно наблюдение, формиране на теории и критерии за критика и оценка, провеждане на практически експерименти, преживяване, докладване и анализ на резултатите, окомплектоване, представяне и дискутиране на изведените заключения. Различните методи и пространства на работа спомагат за усвояване на умения за работа в екип, сътрудничество, колаборация, поставят учениците в ситуации, където се изисква съгласуване на решения и подходи, творчество и креативност, изискват от тях комбиниране на аналогови и дигитални методи и процеси, предразполагат учениците към комбинирането на тези методи по нови за тях начини; същевременно различните кътове и зони са подходящи за ‚дирижиране‘ от преподавателя, определящ баланса между режими на пряко и косвено преподаване, експеримент, проектна работа и самообучение.
При трансформацията на учебната среда проектът предвижда вътрешно преустройство и взаимно свързване на пространства, до получаването на съвкупност от зони и помещения, оборудвани с технологии и обзавеждане, пригодени за различни режими и сфери на учене, допълващи и надграждащи едно друго:
- Централна част на STEM центъра: фоайе с отворена библиотека и кътове на познанието. Това е споделено пространство за срещи, събития и неформално учене в пресечната точка между западния и северния корпус на училището. Пространството е изградено с функционални зони за почивка, диалог и събиране по групи, с фиксирана архитектура от малки амфитеатрални острови и обилна растителност.
- Второто помещение ще се оформи като библиотека и хъб за дискусии. В него с двойна функционалност се помещава обновената библиотека на училището, допълнена със зони за четене и проучване, аналогова и дигитална информационна среда. Библиотеката е допълнена от амфитеатрална зона, подходяща за презентации и обучения. Мобилната мебелировка е пригодена за лесно пренареждане в режим за събития, когато пространството се подготвя за публика чрез подреждане на сгъваеми столове. Библиотеката е оборудвана с ролетен екран и подходяща електроинсталация. Предвижда се обособяване на връзка между Фоайе и Библиотека посредством отстраняване на тухлените зидове и последващ монтаж на остъклени прегради.
- Към библиотеката се обособява компактно пространство Мейкърспейс за млади изследователи (посредством съществуващ отвор), предвидено за ученици от начален етап, но с допълнителна роля и на кретивно пространство, което може да се използва от учители и ученици.
- Коридорът е пресечна точка на функционалните зони в STEM центъра. В него са оформени пространства за социализация, изложба на проекти и творчество, както и интерактивни зони с игри и инсталации вдъхновени от направленията в центъра. Това е и пространството, което визуално обединява всички кабинети, лаборатории и зони, посредством премахването на участъци от тухлените зидове в четири локации (към Мейкърспейс, към Инфроматика, и към Предприемачество) и монтаж на остъклени дограми. Новото разпределение дава възможност за взаимовръзки, наблюдение и пространствена цялост на центъра.
- Кабинетът по информатика, програмиране, роботика и чужди езици е първият от четири новоизградени мултифункционални и професионално оборудвани помещения в STEM центъра. В него ще се обучават 2 групи от по 15 ученика, като в кабинета ще има демонстрационна маса с възможност за конфигуриране с оборудване по роботика, мобилни интерактивни дисплеи, мобилни маси с подходящи плотове за сдвояване и комбиниране в по-големи работни плотове, места за съхранение и окачване на пособия. Учениците ще имат възможност за работа по групи и индивидуално, по технологични и аналогови проекти.
- Кабинетът по математика, информационни технологии и чужди езици предоставя място за обучение на един клас от 29 ученика, където мобилна мебелировка позволява режими на самостоятелна и групова работа. Кабинетът ще е оборудван с места за дисплей и съхранение на проекти и инструменти, както и с мобилен екран.
- Лабораторията по природни науки и чужди езици е място за учене чрез експерименти и проекти, обединявайки две отделни съществуващи пространства в едно цяло. Предвидена е демонстрационна маса, пространство за наблюдение на експерименти, както и отделни места за всеки ученик за възпроизвеждане и доклад на самостоятелни експерименти с подходяща мебелировка. Лабраторията е оборудвана с остров за съхранение, почистване, поддръжка и съхранение на консумативи и материали, подходяща физическа среда за използване на микроскопи.
- Кабинетът по зелени технологии, предприемачество, география и чужди езици е едно от най-динамичните пространства в STEM центъра, комбинирайки различни режими на мебелировка и оборудване вдъхновени от съвременната офис среда. Пространството е флексибилно с оглед на многобройните предвидени учебни дейности включващи режими на колаборация, дискусии, конкурси, презентации, работилници и активна комуникация и обмен на идеи. Предвидени са мобилни маси в различни форми, амфитеатрални конфигурации с мека мебел, технологичен кът с места за уединение, кът за генериране на идеи, мобилни спомагателни органайзери, мобилен екран, подложки за писане, места за съхранение.
Целта на проекта е да се изградят устойчиви и развиващи се пространства за екипна и индивидуална работа, общуване и дискусии, за срещи и презентиране. Центърът е проектиран с фокус към учениците от гимназиален етап, но достъпен от ученици от първи до дванадесети клас с цел всеки ученик да има възможност да учи и твори в обновените пространства.